Bana mutluluğun resmini yapabilir misin ÖSYM?

Tarihler 20 Mart 2011′ i  gösterirken sabah 8 de telefonumun alarmı ile uyandım. Günlerden pazar. Telefonun alarmını kapatmayı unutmuşum da boşuna çalıyormuş  zannedip uyumaya devam edecektim ki aklıma şu üç büyük harf geldi : ÜDS!

ÜDS, bir başka dört büyük harfin birleşiminden oluşan ÖSYM’nin askerlerinden biri. Bilen bilir. Bilmeyen de bilmese iyidir.

Telefonun alarmının çalmasının sebebi anlaşıldıktan sonra hazırlıklar başladı. ÖSYM sağolsun çok kısa sürede hazırlanabiliyor insan. Zira sınava kendinden başka bir şey getirmene gerek/izin yok. İhtiyacın olan şeyleri ÖSYM hiçbir masraftan kaçınmadan tedarik ediyor. Elimde sınav giriş belgesi diye tabir edilen bilgisayar çıktısı bir kağıt, nüfus cüzdanım, üstünden ambalajı koparılmış bir pet şişe su ve bir kağıt 10 lira ile çıkıyorum evden. Sınava gireceğim üniversitesinin giriş kapısında çok tatlı bir şekilde karşılanıyorum. 3 kişi, ellerinde ÜDS-KPDS sınavlarına hazırlık kurslarının broşürlerini dağıtıyor. Yani diyorlar ki bu sefer olmazsa bir dahakine akıllı ol bizim kursumuza gel, para ver ve biz sana ÜDSKPDS nin kralını yaptıralım. İçim umut doluyor. Bir adım yanlarında bir teyze, elini açmış “Allah zihin açıklığı versin” diyor. Doğru zamanda doğru yerde olmak bu olsa gerek. Teyzenin karşısında küçük tezgahı olan bir adam kalem, su ve mendil satıyor. Kalem ve mendilin sınav binasına girmeye izni yok. ÖSYM bizim kalemlerimizi, silgimizi, mendilimizi, şekerimizi sevmiyor. Curcunalı giriş kapısından sonra sıra 2. kapıda! Binaya girmeye çok az kaldı.

İkinci kapının önünde sıra oluşmuş. Öncelikle polisler tarafından bir üst taramasından geçiyorsun (sanırım ÖSYM bizden çok korkuyor). Polisin araması için sıra sana geldiğinde polis hanımefendi kollarını kaldırmanı istiyor. Polisin özellikle aradıkları: cep telefonu, saat, anahtar, kalem, metal eşya ve ÖSYM’nin yasaklamış olduğu diğer maddeler. Aaaa gözlük serbest! Yaşasın! Ben tecrübeli olduğum için aramam kısa sürüyor. Uygulamadan ilk defa haberi olanlar şaşkın. Araba anahtarını, ev anahtarını nereye bırakacağını dertli dertli düşünenler var. Ama bu dertlere de artık son. Çünkü bu da düşünülmüş. Kim olduğu bilinmeyen bir kişi (mesela çaycı) emanetçi olduğunu ilan edip, insanların eşyalarını sınav bitene kadar muhafaza edeceğini söylüyor. Garantisi yok ama insanların başka çaresi de yok.

Binaya da girmeye hak kazandıktan sonra sırada sınıfı ve sırayı bulmak var. Bu en kolay kısım. Hemen buluyorum. Sıramda bir kutu var. Üstünde “Kırtasiye Kutusu” yazıyor. İşte şu şekil:

İçinden iki kurşun kalem (Fatih marka), bir silgi (Pelikan), 1 kalemtraş, 3 şeker (Kent) ve 1 tane paketlenmiş minik peçete çıkıyor. İhtiyacım olan her şey bu kutuda. Tek sorun, burnum akarsa peçeteyi kullanmak için tek bir hakkım oluşu. Çünkü çok küçük.

Yandaki fotoğrafta kutunun ön tarafını görüyoruz. ÖSYM nin en sevdiği şey sınav direktifi vermek olduğu için, bunu verdiği kırtasiye kutusuna da uygulamış. Diyor ki buradan açın, hem de yırtarak açın. Yüzyıllardır bu tarz kutular şekildeki “A” noktasından kolaylıkla açılmasına rağmen ve bu kutuda da belirtilen “A” noktası olmasına rağmen, ÖSYM yine de direktifte bulunuyor. Mesela ben oradan yırtarak açmadım, acaba sınavım iptal olur mu diye düşünmüyor değilim. (Şaka şaka düşünmüyorum)

Cevap kağıtları ve soru kitapçığı bir poşet içinde dağıtıldı. Her ikisinin üzerinde de bütün bilgilerim bir kaç kez tekrar edilmiş şekilde yazıyor. Cevap kağıdının üzerinde sinirli bir vesikalık fotoğrafım var. Canım ÖSYM fotoğramı da çekmişti daha önce. Ben de nedense sinirli bakmışım, darılmış mıdır acaba? Sınav başlamadan önce gözetmen diyor ki, sınav bitene kadar binadan çıkış yok! Sınıfı ise sınav bitmeden ancak 45 dk öncesinde terk edebiliyorsunuz! Neyseki panik atak, sıkıntı, bunalma gibi rahatsızlıklarım yok.  Üstüne üstlük ben bu sıraya oturup sınava başlayabilmek için ne safhalardan geçtim. Benden öyle kolay kolay kurtulamazsınız! Herneyse bir şekilde sınav başladı. En arkada oturduğum için duvardaki saati zar zor görebiliyorum. Şikayet etmemeli ve ÖSYM’ciğimizin bu kırtasiye kutusuna bir saat de koyacağı günleri sabırla beklemeli. Sınav bu sefer biraz farklı. Soruların sırası değişmiş, sayfalara yeşil çerçeve yapmışlar, kağıt biraz süslenmiş. Ohh içim açıldı valla.

Sınavın bitmesine müteakip sınav salonunu terk ederek, ağır ağır indim okulun merdivenlerinden. Binadan çıkarken kimse üstümü aramadı. Polisler yüzüme bile bakmadı. Bahçe kapısından çıkınca hava mis gibi ÖSYM kokuyordu. Herkesin elinde ambalajı koparılmış su şişeleri var. Çantasız, eli kolu boş bir sürü serseri sokaklarda. Çoğunluk metroya doğru yürüyor. Bu yolda yine karşıma elini açmış bir teyze çıkıyor. Bu sefer “Allah gönlünüze göre versin” diyor. İki adım ileride yine kurs ilanları dağıtılıyor. Onların yanında, bayanların bu seneki gözde kıyafeti “tayt” satışı var. 5 lira! Sistem süper işliyor. Metroya giriyorum kart sırası, kartı alıyorum turnikeden geçme sırası, turnikeden geçiyorum metroya girme sırası. Elimizde sadece su şişelerimiz. Hepimiz başıboş serserileriz!  ÖSYM’nin bize sağladığı bu özgür anlar için teşekkürü borç biliyorum.

Kalabalık topluluktan sıyrılıp bir şekilde eve ulaşıyorum. “Merhaba sınavın nasıl geçti?”. “Hmm…”. I Love ÖSYM

Advertisements
This entry was posted in Bugüniçin/Fortoday/FürHeute. Bookmark the permalink.

3 Responses to Bana mutluluğun resmini yapabilir misin ÖSYM?

 1. Ali Erdem says:

  Taytçıdan anladım, aynı yerde girmişiz biz sınava.

 2. allforlaw says:

  Metroda kart almak icin beklerken gözlerim seni aradi. Beni çek çikar bu kuyruktan diye ama yoktun… 🙂

 3. Turk Yilmaz says:

  aynı kutu bendede var hatıra aldım 🙂

  ben maymun muyum her şeyi yırtarak açim 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s